Ajalugu ja sümboolika

Ajaloost

OÜ Palmett Lukud, algse nimega AS Palmett, loodi 1992. aasta sügistalvel Tartus.

Alustati ettevõttena, kus valmistati erinevaid reklaame: välireklaame, firmasümboolikat jms. Lukkudega hakati tegelema aasta hiljem, juhuslikult, nagu see tol ajal paljudes ettevõtetes juhtus.

1996. aastaks oli Palmett teinud sedavõrd tublit tööd lukkude alal, et sai endale Assa Partneri õigused, mis hilisemalt muutus Assa Security Center`iks ja nüüd on Assa Abloy volitatud partner. 

Reklaame valmistav ettevõte osa eraldus sajandi lõpuks omaette firmaks. OÜ Hediard, tänaseks Baas Disain, tegeleb ka täna disainiteenustega.

Tallinna esinduse Palmett Lukud Tallinnas avati 2001. aasta juulikuus, Läti tütarettevõte Palmett Latvia loodi 2007, Palmett Lukud veebipood avati algselt Astri omnikeskuses, hilisemalt oma veebikeskkonnas

Palmett Lukud on pälvinud mitmeid tänukirju, näiteks on ta olnud Äripäeva Gaselli Topis ja Tartu Linna vastutustundlik ettevõte.

Väga oluline on olla tubli teenindusettevõte, hoolida oma töötajate arengust ja koostööpartneritest. Ent kõige paremini iseloomustavad ettevõtet tehtud tööd. Haridusasutused mitmel tasemel, teadus- ja arendustegevusega tegelevad asutused, erinevad ettevõtted, kortermajad ja eramud. Palmett Lukud on saanud neist paljusid lukustada omanikele kasulikul moel. 

Sümboolika

“Kevade” Julk-Jüri suu kaudu teab iga eestlane, et Krisostomus on üks väga vana nimi. Kuid mõiste “palmett” oli juba siis väga vana ja väärikas, kui hilisem kuulus kõne- ja kirikumees 1650 aastat tagasi poisikesena Antiookia tänavatel ringi lippas.

PALMETTI (mõiste tuleneb prantsuse keelest ja tähendab väikest palmi) tundsid ja kasutasid oma templite, losside ja sammaste ehtimisel nii assüürlased kui babüloonlased, kuid selle ehismotiivi esmakasutajateks peetakse Vana-Egiptuse ehitusmeistreid. Vanimad palmil põhinevad kaunistused ornamentidel pärinevad umbes 4800 aasta tagusest ajast.

Homerose ajal, umbes 8. saj eKr hakkas palmett ehtima Kreeka ehitisi, eriti levinud olid palmettfriisid antiikajastu kuldsel perioodil 5.-3. saj eKr. Kreeka tüüpi palmetti näete ka firma esimesel logol. Kreeka kaudu jõudis palmett Rooma hooneid kaunistama ja sealt edasi levis ta vahelduva eduga üle kogu Euroopa. Hilisemast ajast on eriti jõuliselt palmetti kasutatud klassitsistlikel hoonetel.

Seega on palmett ainult pisut noorem, kui ehituskunst üldse ja sellisena ka täiesti sobilik ehtima üht ehitustegevusega tihedalt seotud firmat. Kes rändab mööda maailma ja sattub näiteks Luksori templisse Egiptuses või Erechteioni templisse Ateena Akropolil, võib imetleda sealseid palmette. Kes nii kaugele sõita ei viitsi, võib igal ajal läbi astuda meie kauplustest. Elamused on võrreldavad!

Palmett Lukud reklaam, Hillar Metsa joonistus
X